Pomozte nám odhalit české stopy v temné sovětské minulosti Kyrgyzstánu

04. září 2024 |  Expedice

Na konci srpna 2024 jsme vyrazili za českými stopami a doklady sovětského státního teroru v Kyrgyzstánu. Výsledkem bude dokumentární film a speciální webová stránka, k jejichž vzniku můžete přispět i vy v nové sbírce na portálu Donio.

Hrůzy minulosti, zmařené životy, pozůstatky uranových dolů a pracovních táborů – zapomenutou historii v Kyrgyzstánu pomalu odnáší čas. Mezi oběťmi sovětského státního teroru zde byla i řada obyvatel Československa. Kde byli popraveni naši krajané? Co skrývají kyrgyzské archivy? Jaká je místní paměť na sovětský teror? Byly historické křivdy a zločiny pojmenovány?

Odpovědi na tyto i další otázky přinese náš připravovaný dokumentární film, který představíme v dubnu 2025. Pomozte nám ho dokončit a uchovat tak tyto příběhy pro budoucnost, aby se mohly stát důstojnou součástí historie u nás i v Kyrgyzstánu. Aby zločiny sovětského režimu nikdy nebyly zapomenuty a varovaly před hrozbami současného Ruska.

Tragické osudy našich krajanů v Kyrgyzstánu

Přímo na místa pohnuté historie, za pamětníky i do archivů vyrazila expedice Gulag.cz na konci srpna 2024, u příležitosti blížícího se 100. výročí založení československého družstva Interhelpo našimi krajany v Kyrgyzstánu.
Na jaře 1925 se stovky obyvatel Československa vydaly tisíce kilometrů do dalekých stepí v podhůří Ťan Šanu. V zaostalém koutě sovětské říše vybudovali prosperující komunitu a svého času družstvo dokonce produkovalo pětinu kyrgyzského HDP.
Jejich úspěch byl však krutě vykoupen nemocemi, úmrtími i sílícím stalinským terorem. Více než dvě desítky Čechů a Slováků z družstva byly za Stalina zatčeny a mnozí z nich na místě popraveni. Nakonec Interhelpo pohltil sovětský stát a většina jeho zakladatelů se rozprchla po SSSR nebo se vrátila domů. Mnoho stop však zanechali přímo na místě. A právě ty expedice také mapuje pro přípravu dokumentárního filmu. S jeho dokončením můžete pomoci právě vy!

Podpořit projekt a zjistit více můžete ZDE.

Z výsledků našeho bádání vznikne také speciální webová stránka, kde budou volně přístupné veřejnosti všechny naše objevy a příběhy, které na expedici zmapujeme.

Sledujte také deník expedice, který zveřejňujeme na našich sociálních sítích: