Beseda s Alexandrem Čerkasovem a Volhou Harbunovou

01. listopad 2023

V rámci Týdne svobody, který tradičně probíhá před Dnem boje za svobodu a demokracii, jsme na 12. listopadu připravili debatu o politickém vězeňství v Rusku a Bělorusku.

Hosty debaty byli bývalá politická vězenkyně Volha Harbunova z Běloruska a lidskoprávní aktivista Alexandr Čerkasov z Ruska. Debatu moderovala Tereza Engelová (Hlídací pes).
Akce se uskutečnila 12. listopadu od 16:00 v Anti.kvariátu Dejvického divadla v Praze (Zelená 15a, Praha 6 / vstup Kavárnou DD) a vysíláná byla také jako online stream, který je dostupný ZDE.

V současném Rusku a Bělorusku jsou lidé pronásledováni za své protiválečné postoje a politické názory, ale také například za svou národnost a náboženské přesvědčení. Právě teď se v běloruských věznicích nachází více než 1 500 politických vězňů a v ruských věznicích je politických vězňů více než 600. Mnohem více lidí je stíháno bez trestu odnětí svobody. Jaké jsou podmínky politických vězňů? Mohou občané těchto zemí stále nějakým způsobem vyjádřit svůj občanský postoj? A jak můžeme současné politické vězně podpořit?

O tom hovořila Volha Harbunova, bývalá politická vězeňkyně a zástupkyně Přechodného kabinetu Běloruska pro sociální věci, a Alexandr Čerkasov, ruský lidskoprávní aktivista a člen správní rady Centra na obranu lidských práv Memorial.

Akci připravila organizace Gulag.cz a Memorial Česká republika spolu s Díky, že můžem.

Bližší informace najdete také v této facebokové události.