Výstavu o stalinském popravišti v ruském Sandarmochu představuje Ostravské muzeum

Výstava s názvem Sandarmoch – kde stromy mají tváře je věnována pamětnímu místu popraviště z dob stalinského teroru a jeho objeviteli Juriji Dmitrijevovi, který je dnes vězněn ruským režimem. Prohlédnout si ji budete moci v Ostravském muzeum na Masarykově náměstí až do 26. května.

Sandarmoch je vzdálené místo v ruské Karélii poblíž finských hranic, kde se v minulosti odehrál masakr, který měl být zapomenut. V době vrcholících stalinských represí v letech 1937–1938 zde bylo popraveno přes 6 tisíc osob 56 národností, včetně šesti Čechů. Sandarmoch neupadl v zapomnění hlavně díky historiku Juriji Dmitrijevovi ze sdružení Memorial. Výstava připomíná nejen temnou historii, ale také její přesahy do současnosti i osud objevitele tohoto místa s tragickou minulostí.

Dmitrijev spolu s kolegy z petrohradského Memorialu popraviště v Sandarmochu objevili v roce 1997 a v dalších letech se jim podařilo zdokumentovat a dohledat jména většiny popravených. Ruské úřady jejich práci zpočátku podporovaly. Ale poté, co se v roce 2014 Dmitrijev otevřeně postavil proti ruské agresi na Ukrajině, začal být pronásledován a ve vykonstruovaném proces dostal 15 let pobytu trestanecké kolonii. V současnosti je umístěn v lágrech v ruské Mordovii, kde v 30.–50. letech stály tábory Gulagu a kam později za Brežněva byli posíláni sovětští disidenti. Organizace Mezinárodní Memorial, která se od konce 80. let věnuje uchování historické paměti a dokumentaci stalinských zločinů, následně byla v únoru 2022 v Rusku soudně zlikvidována.

Výstava představuje podrobnosti o historii Sandarmochu, včetně výrazné české stopy. Kromě podrobností o šesti popravených Češích přibližuje i osudy Ukrajinců a Rusů, kteří ve 20. letech 20. století studovali v Československu a po návratu do vlasti byli zatčeni a později popraveni. Představeny budou také osobní předměty Jurije Dmitrijeva, které používal během svých badatelských expedic, nálezy z odhalených masových hrobů a součástí bude rovněž výstava uměleckých děl inspirovaných tématem. Díla vznikla na základě otevřené výzvy, na kterou zareagovalo sedm desítek umělců z různých zemí světa.

„Největším překvapením pro nás byl obrovský zájem umělců z Ruska, svědčící o tom, že téma vyrovnání se s vlastní minulostí je ve světle agrese na Ukrajině stále velmi aktuální a že zdaleka ne všichni Rusové válku podporují,“ uvedla Petra Černoušková z Gulag.cz. Svá díla přihlásili také umělci z Ukrajiny, Česka, Estonska, Polska, Německa, Slovenska, Nizozemska a USA. Část děl se již dříve vydražila ve veřejné aukci, jejíž výtěžek byl věnován na humanitární pomoc Ukrajině.

Vernisáž zahájili 8. 2. úvodním slovem Štěpán Černoušek, předseda organizace Gulag.cz a české pobočky Memorialu, a Miroslav Karas, ředitel České televize Ostrava a bývalý dlouholetý zpravodaj ČT v Rusku. Výstavu je možno zhlédnout v Ostravském muzeu (Masarykovo nám. 1, Ostrava) do 26. 5. 2024, otevřena bude vždy od úterý do neděle v čase 10–18 hodin.

Výstava od loňského roku putovala po celé republice a Ostravské muzeum bude po Praze, Brně, Plzni, Liberci a Opavě jejím šestým zastavením. Organizátory jsou Gulag.cz, sdružení Memorial (Moskva, Praha), petrohradský Fond Iofe a Ostravské muzeum. Výstava vznikla za podpory EU-Russia Civil Society Forum a Ministerstva zahraničí ČR. Záštitu nad ní převzali předsedkyně Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Markéta Pekarová Adamová, ministr zahraničních věcí ČR Jan Lipavský a ministr pro evropské záležitosti Mikuláš Bek.

Informace o doprovodném programu přineseme již brzy!


Vybraná umělecká díla jsou také prodejní. Prostředky získané z jejich prodeje budou určeny na humanitární pomoc Ukrajině – konkrétně na projekt ambUAlance: sanitka pro Ukrajinu vol. II. Seznam prodejních děl najdete přímo v prostorách výstavy nebo v souboru ke stažení níže. Online katalog výstavy s jednotlivými díly si můžete prohlédnout ZDE.

Ke stažení