Výstava „Různé války“ vyvolala v Moskvě velký poprask

08. duben 2016 |  Výstava Různé války

Velké pozdvižení vyvolalo koncem března v Moskvě zahájení výstavy „Různé války“, na jejíž přípravě se podílelo i sdružení Gulag.cz. Výstava srovnává interpretaci různých momentů druhé světové války v učebnicích základních škol v šesti zemích - Rusku, České republice, Německu, Itálii, Polsku a Litvě. Jejím smyslem je ukázat různé perspektivy a pohledy na historii, které odrážejí specifika jednotlivých zemí – jak geografická, politická či dobová, tak i společenská.

Po zahájení výstavy odvysílal celoplošný ruský televizní kanál kanál Rossija 24 reportáž http://www.myvideo.az/v/2139493, ve které obvinil sdružení Memorial (na půdě jeho moskevské pobočky výstava probíhá a někteří jeho členové se podíleli na její přípravě) z přepisování historie a šíření propagandy. Reportáž byla doplněna nejen záběry z jiných událostí, než byla vernisáž výstavy, ale rovněž nesouvisejícími informacemi o financování sdružení Memorial a informací, že v případě některých organizací jde o zahraničního agenta. Memorial na reportáž reagoval vydáním prohlášení http://memo.ru/d/258039.html odhalujícím záměrné nepravdy v jejím obsahu a rovněž fakt, že téměř nebyl zmíněn kontext celé výstavy. Tato reakce proběhla různými médii, původní reportáž v internetovém archivu již nenajdete, nicméně i upravená verze vyprovází výstavu na cestu po dalších ruských městech s cejchem evropské propagandy.

Na přípravě výstavy přes rok spolupracovalo několik evropských organizací sdružených v rámci EU-Russia Civil Society Forum, včetně Gulag.cz. V nejužším týmu autorů pracovala a české učebnice analyzovala Tereza Vávrová z organizace Antikomplex. Krátkou předpremiéru měla výstava v Praze začátkem prosince 2015 v rámci konference „Historie versus propaganda“, v letošním květnu je pak naplánována její další instalace v České republice. Více o výstavě najdete ve videu níže.

plugin:youtube

Přehled mediálních výstupů k výstavě (německy a rusky)

Geschichtsbücher provozieren in Moskau (Deutschlandradio Kultur)

http://www.deutschlandradiokultur.de/memorial-ausstellung-zum-zweiten-weltkrieg.1013.de.html?dram:article_id=349536

Школьные учебники Европы. Вторая мировая война (Радио Свобода)

http://www.svoboda.org/content/article/27632966.html

Выставка «Разные войны». Международный Мемориал (Новая газета)

http://www.novayagazeta.ru/arts/72393.html

«Ничего кроме брезгливости не вызывает». «Мемориал» обвинил в халтуре и вранье журналистов телеканала «Россия 24» (Znak)

https://www.znak.com/2016-03-24/memorialobvinilvhaltureivranezhurnalistovtelekanalarossiya_24

Экспертный календарь с 21 по 27 марта 2016 года

https://centerforpoliticsanalysis.ru/news/read/id/ekspertnyj-kalendar-s-21-po-27-marta-2016-goda

О телевизионном репортаже программы «Вести». Комментарий Александра Черкасова (Эхо Москвы)

http://echo.msk.ru/blog/shalommani/1735242-echo/

Наезд на свободных (Радио Свобода)

http://www.svoboda.org/content/transcript/27633442.html

О лживом репортаже российского телевидения (Права человека в России)

http://www.hro.org/node/24086