Aktuální dění v Rusku: novinky ke konci června 2025

Jednou z nejvýznamnějších červnových zpráv bylo propuštění opozičního aktivisty Sjarheje Cichanouského z běloruského vězení. Spolu s ním se na svobodu dostalo dalších 13 běloruských politických vězňů.

A i když tato zpráva – jak by se mohlo na první pohled zdát – úplně nepatří do newsletteru o dění v Rusku, přesto ji považujeme za důležité zmínit. Běloruský represivní režim se do značné míry opírá právě o režim Vladimira Putina a lidskoprávní aktivisté v obou těchto zemích úzce spolupracují. Skutečně radostných zpráv z Ruska ani Běloruska v těchto časech není mnoho a propuštění Cichanouského, jednoho ze symbolů masových protirežimních protestů v roce 2020, přineslo tolik potřebnou naději nejen Bělorusům, ale i demokraticky smýšlejícím Rusům. Cichanouski navíc potvrdil, že i další symboly běloruského protestu – dlouhodobě věznění Viktar Babaryka a Maryja Kalesnikava – jsou zatím naživu.

Političtí vězni jsou v Bělorusku drženi v neuvěřitelně těžkých, až mučivých podmínkách. Ti z nich, kteří se dostali na svobodu, vypráví o fyzickém násilí a absenci lékařské péče, ale také o naprosté izolaci, kterou museli snášet. Jednou z nejúčinnějších a nejděsivějších metod psychického nátlaku, kterou běloruský režim systematicky používá, je záměrné nepředávání solidárních dopisů, a to dokonce od příbuzných. Úřady tak dělají vše pro to, aby nespravedlivě uvěznění lidé nabyli dojmu, že se na ně ve svobodném světě už dávno zapomnělo.


Situace nespravedlivě vězněných v Rusku je o něco málo lepší, zejména co se týče možnosti komunikace s vnějším světem. Jejich práva jsou ale také pravidelně porušována a bohužel to vypadá, že se v tomto ohledu ještě dlouho nic k lepšímu nezmění. Spíše naopak: dle aktivistů za lidská práva čelí zadržení a věznění lidé v Rusku stále častěji fyzickému mučení. Nejvíce jsou přitom mučeni občané Ukrajiny.

Nedávno se navíc objevily zprávy, že ruská tajná služba FSB se chystá vytvořit vlastní systém vazebních věznic, které bude přímo spravovat. Dostane tak ještě větší prostor pro vyvíjení nátlaku na politické vězně. Některá vazební střediska přitom FSB de facto spravuje už nyní. Od roku 2022 například kontroluje vazební věznici (SIZO-2) v Taganrogu, nechvalně proslulou mučením ukrajinských zajatců.


Kromě přímého fyzického násilí však čelí političtí vězni v Rusku i jiným formám nátlaku. Například jsou stále častěji, stejně jako za sovětských časů, posíláni na nucenou psychiatrickou léčbu. Pobyt v takových zařízeních a aplikace silných léků může vážně poškodit zdraví. Navíc délka takové „léčby“ může být neustále prodlužována, a datum propuštění tak závisí výhradně na rozhodnutí ruských úřadů.

Jako jeden z nejznámějších případů můžeme uvést Alexandra Gabyševa, známého jako šaman z Jakutska, který usiloval o odstoupení Putina od moci. Od roku 2021 je držen v psychiatrické léčebně s intenzivním dohledem. Teprve nedávno, 20. června 2025, se jeho obhajobě podařilo prosadit jeho přemístění do „běžného“ režimu. Je sice nadále nespravedlivě zbaven svobody a není jasné, kdy bude moci psychiatrickou léčebnu opustit, za současných okolností i to je však malé vítězství.


Velice “populární” metodou nátlaku na vězněného člověka zůstává posílání na samotku, přičemž důvodem může být sebemenší, často za vlasy přitažený prohřešek. Například našeho kolegu, historika z Memorialu Jurije Dmitrijeva opakovaně posílají na samotku jen proto, že údajně „špatně plní“ ranní rozcvičku. To, že Dmitrijev dlouhodobě trpí závratěmi a slabostí a rozcvička mu ke zlepšení stavu vůbec neprospívá, nikdo však v potaz nebere, stejně tak jako skutečnost, že náš kolega nutně potřebuje vyšetření dobrého lékaře. Naposledy byl na samotku poslán zrovna ve chvíli, kdy čekal na převoz do nemocnice.


Další politický vězeň, 67letý Alexandr Skobov, odsouzený k 16 letům odnětí svobody za otevřenou podporu Ukrajiny, nedávno popsal své ženě různé formy nátlaku, kterým aktuálně čelí. Setkání s rodinou, na které má ze zákona nárok, byla zkrácena z jedné hodiny na pouhých 15 minut. Nejsou mu předávány některé potraviny a cigarety a vězeňský obchod, kde si je mohl koupit, byl uzavřen. Často je také nucen sdílet celu s lidmi, kteří zřejmě trpí psychickými poruchami.
Skobov, který ještě v sovětských časech byl za své názory poslán na 8 let do psychiatrických léčeben, však i nadále otevřeně kritizuje ruský režim. Dle jeho ženy každé ráno zdraví dozorce ve vězení slovy „Smrt ruským fašistickým okupantům a sláva Ukrajině!“.


Ještě v roce 2022 hrozilo v Rusku za otevřenou kritiku války proti Ukrajině většinou 6 až 8 let vězení. I takové rozsudky se tehdy zdály (a právem) naprosto šílené. Časy se ale změnily a nyní se udělují za stejné, nebo i menší „přestupky“ tresty několikanásobně vyšší. Potvrzuje to jak výše zmíněný rozsudek pro Alexandra Skobova, tak mnoho dalších příkladů. Třeba 20. června dostala třicetiletá dobrovolnice Nadin Gejsler, která aktivně pomáhala ukrajinským uprchlíkům pobývajícím v Rusku, 22 let vězení. Státní zastupitelství pro ni přitom požadovalo 27 let odnětí svobody.

Dalším příkladem je fotograf Grigorij Skvorcov, odsouzený 26. června k 16 letům v trestanecké kolonii se zvýšenou ostrahou. Jeho případ je neskutečně absurdní i na poměry současného Ruska: tak krutý trest mu byl uložen za to, že poslal americkému novináři veřejně dostupnou knihu o systému sovětského opevnění. Kvůli tomu byl obviněn z vlastizrady. Později se ukázalo, že informace z knihy omylem odtajnila sama ruská vláda. Svoji chybu samozřejmě nepřiznala, místo toho poslala Skvorcova na 16 let do vězení.


V Rusku je v současnosti z politických důvodů trestně stíháno nejméně osm nezletilých. Patří mezi ně například 17letý Arsenij Turbin, jemuž je věnován jeden panel naší výstavy Putinova klec. Za své opoziční názory byl Arsenij poslán do vězení už v patnácti letech. Tehdy si opakovaně stěžoval na nátlak ze strany spoluvězňů a během prvních měsíců ve vazbě zhubl přibližně 17 kilogramů. Nyní si podle své matky Arsenij na život za mřížemi téměř zvykl, snaží se studovat, sportovat a co nejvíce číst. Stále však touží o svobodě.

Ruské úřady také pronásledují 16letou Anju Žuravlevou, která byla v roce 2023 obviněna z propagandy terorismu. Ve vazební věznici dlouhodobě čelila sexualizovanému násilí ze strany spoluvězeňkyň, což výrazně poškodilo její duševní zdraví. V polovině června byla konečně propuštěna domů s podmínkou zákazu vycestování z Ruska. Přestože obvinění proti ní nebyla stažena, to, že se mohla znovu setkat se svou matkou, je na dnešní poměry jednoznačně dobrou zprávou.


Dalším poměrně účinným způsobem, jak vyvíjet nátlak na své politické oponenty, je pro ruské úřady seznam tzv. zahraničních agentů.

V červnu bylo do toho diskriminačního seznamu, který je aktualizován téměř každý pátek, zařazeno 7 našich kolegů z partnerské organizace Memorial. Celkem je nyní na tomto seznamu už 18 spolupracovníků Memorialu.

Za zahraniční agenty byly v posledních letech prohlášeny také některé organizace ze sítě Memorialu. Například Lidskoprávní centrum Memorial, které bylo za zahraničního agenta uznáno už v roce 2024, podalo proti tomuto rozhodnutí odvolání. Soud se konal v červnu 2025 a trval jen krátce. K tomu, zamítnout stížnost našich kolegů, soudci stačila necelá minuta.

Diskriminační status „zahraničního agenta“ s sebou nese řadu nepříjemných restrikcí. Ignorovat je může být zdánlivě jednodušší pro ty, kdo v Rusku aktuálně nežijí. Může to ale vést k nátlaku na jejich rodinné příslušníky, kteří v Rusku zůstávají, a do budoucna také k možnému zabavení majetku.

Organizace, které nejsou registrovány v Rusku, ale v jiných zemích, mohou být ruskými úřady zařazeny na další diskriminační seznam – jako tzv. „nežádoucí organizace“. Za spolupráci s nimi hrozí až 5 let odnětí svobody.

Na začátku června přišla zcela nečekaná zpráva: za nežádoucí organizaci byla v Rusku označena vzdělávací instituce British Council. Právě ta je organizátorem známé jazykové zkoušky IELTS, která byla v Rusku po mnoho let velmi populární. Certifikát IELTS běžně sloužil jako potvrzení úrovně angličtiny a zkoušku skládali mnozí ruští absolventi, kteří chtěli pokračovat ve studiu v zahraničí. Nyní už není v Rusku bezpečné o této zkoušce ani veřejně mluvit.

Na této zprávě není nic vtipného, zároveň je natolik absurdní, že na ni hodně lidí v ruskojazyčné části internetu reagovalo sarkasticky, třeba pomocí memů. (Na obrázku: “Za co sedíš?”“Získal jsem 9 bodů v IELTS”.)

Tato zpráva je výrazným důkazem jednoho z hlavních trendů současných represí v Rusku. Postihnout mohou opravdu kohokoli – třeba i studenta, který se jen snaží získat kvalitní vzdělání.

Současné RuskoNovinky

Aktuální dění v Rusku: novinky ke konci června 2025

03. červenec 2025

Jednou z nejvýznamnějších červnových zpráv bylo propuštění opozičního aktivisty Sjarheje Cichanouského z běloruského vězení. ...

Nové Stalinovy památníky - nový Stalinův kult?

21. červen 2025

Počet nově budovaných Stalinových pomníků v Rusku pořád roste. Ne moc rychle, ale zato konstantně, už mnoho let. Nedávno i u ...

Aktuální dění v Rusku: novinky ke konci května 2025

27. květen 2025

Ruské úřady nadále vyvíjejí nátlak na své politické oponenty. Způsobů, jak to udělat, mají bohužel poměrně dost.

Aktuální dění v Rusku: novinky k polovině dubna 2025

22. duben 2025

Odsouzení Darji Kozyrevé a Antoniny Favorské a další aktuality.

Společně s organizací OVD-Info jsme prezentovali současný stav politických represí v Rusku

11. březen 2025

Spolupracovnice ruské lidskoprávní organizace OVD-Info Jekatěrina Golenkova prezentovala v úterý 11. března v Praze aktuální ...

Aktuální dění v Rusku: novinky k začátku března 2025

04. březen 2025

Začátek roku 2025 s sebou bohužel přinesl mnoho smutných výročí a zpráv.

Tři roky zrůdné války proti Ukrajině 🇺🇦 Lidé nesouhlasící s agresí jsou Rusku stále stíháni tvrdými tresty

23. únor 2025

Dne 24. února si připomínáme tragické třetí výročí zahájení otevřené invaze Ruska na území Ukrajiny. K smutné skutečnosti, že...

Osmá ze sedmi statečných. Za Taťjanou Bajevovou, účastnicí moskevského protestu ze srpna 1968

13. únor 2025

Odhodlaných se toho horkého letního dne našlo celkem osm, když se na ně ale vzpomíná, bývá řeč často o sedmi. To proto, že pr...

Od února 2025 najdete na kanálech Gulag.cz pravidelný přehled o dění v současném Rusku

11. únor 2025

Organizace Gulag.cz dlouhodobě spolupracuje se sdružením Memorial. Společně realizujeme řadu projektů a podporujeme členy Mem...

"Cílená státní kampaň k normalizaci represí." V Moskvě likvidují Muzeum Gulagu

21. leden 2025

Před pár týdny jsem psal o náhle vyjeveném porušení protipožárních předpisů v moskevském Muzeu Gulagu, na jejichž základě byl...

Novinky ze světa (nejen) Memorialu: začátek roku 2025

17. leden 2025

Ruské úřady otevřeně pronásledují lidi, kteří nesouhlasí s jejich politikou. V největším ohrožení jsou samozřejmě ti, kteří k...

Výstava Putinova klec představila v Brně příběhy nesvobody z Ruska

16. leden 2025

Po dvou pražských zastávkách se venkovní výstava věnovaná příběhům politických vězňů v Rusku přesunula do moravské metropole ...

Literární večer věnovaný osudům žen bez svobody od Gulagu k dnešku

14. leden 2025

Doprovodný program k výstavě Nitky vzpomínek – Osudy žen v Gulagu...

Situaci ruských politických vězňů jsme přiblížili na ostravském křtu knihy (Ne)poslední slova

13. leden 2025

Křest knihy proslovů ruských politických vězňů pronesených ve vykonstruovaných procesech, jejímž autorem je spolek Krutý krte...

Podpořte ruské politické vězně a popřejte jim klidný vstup do nového roku!

26. prosinec 2024

Nespravedlivě věznění lidé v ruských věznicích potřebují naši podporu po celý rok. Každý den strávený daleko od rodiny za mří...

Novinky ze světa (nejen) Memorialu: prosinec 2024

22. prosinec 2024

V prosinci si připomínáme velké množství důležitých výročí souvisejících s bojem za lidská práva, jejichž značná část se přím...

Putinova klec byla k vidění na náměstí Republiky

12. listopad 2024

V listopadu slavíme v ČR Den boje za svobodu a demokracii. A právě v těchto dnech si mohli lidé na náměstí Republiky v Praze ...

Psaní dopisů na podporu nespravedlivě vězněných zakončilo výstavu Putinova klec

11. říjen 2024

Poslední den konání výstavy 28. října 2024 ve Valdštejnské zahradě jsme podpořili lidi nespravedlivě vězněné ruským režimem p...

Represe v současném Rusku

20. září 2024

Oleg Orlov zahájil 30. září v Praze naši novou výstavu o ruských politických vězních

17. září 2024

Venkovní instalace ve Valdštejnské zahradě v Praze představuje deset vybraných případů politických vězňů, kteří byli v Rusku ...

Přinášíme novinky ze světa Memorialu

09. červenec 2024

Gulag.cz úzce spolupracuje s organizací Memorial. Společně mapujeme aktuální dění v Rusku, protiválečné protesty, osudy polit...

Velká dopisová akce podpořila politické vězně a vězěňkyně v Rusku

29. duben 2024

Ve čtvrtek 16. 5. probělo ve Skautském institutu na Staromáku debata a psaní dopisů s Gulag.cz, Memorial ČR a Amnesty Interna...

Válka na Ukrajině je obrovskou tragédií pro současnost, budoucnost i minulost

07. březen 2022

Putinova válka na Ukrajině je obrovskou tragédií pro současnost, budoucnost i minulost. Pomáhejme každý kde můžeme, uprchlíků...

Zastavme likvidaci sdružení Memorial!

12. listopad 2021

Připojujeme se k výzvě na podporu ruského sdružení Memorial, kterému hrozí likvidace. Petici můžete podepsat i vy na tomto od...

Podporujeme vězněného historika J. Dmitrijeva

01. říjen 2020

Společné prohlášení organizací Post Bellum (projekt Paměť národa), Gulag.cz, české pobočky Memorialu a Političtí vězni.cz

...

Zastavte likvidaci původního muzea Perm-36. Otevřený dopis českých institucí gubernátoru Permského kraje Viktoru Basarginovi

10. srpen 2014

V souvislosti s děním v muzeu Perm-36 na ruském Urale (více v článku ...