3. Expedition diary: Castaways on Turuchan riwer

Ono to nějak dopadne, byla Štěpánova hláška. Dřív nebo později se objeví nějaký rybář a ten nám buď pomůže opravit motor anebo nás rovnou odtáhne. V opravdu nejhorším případě strávíme následujících 10 - 12 dní čekáním, až nás proud donese do 200 km vzdálené osady Janov Stan.

A tak jsme to všichni přijali - v naší situaci se skutečně nic víc, než sedět v lodi a čekat, dělat nedalo. Ze začátku jsme ještě zkoušeli veslovat, ale podle mě to bylo k ničemu - zbytečné plýtvání energií. Každé veslo bylo jiné, takže se muselo jednou rukou zabírat méně a navíc veslující zabral 2/3 lodi. Zbytek musel sedět na zádi, což nebylo vůbec pohodlné. Druhý den ráno bylo s veslováním stejně konec - vesloval zrovna Štěpán, když se z levé strany lodi ozvalo poměrně silné křupnutí - utrhl se úchyt na levé veslo. Davidova poznámka o tom, že teď už jsme totálně v pr..., zanikla ve sborovém smíchu.

Nadešel čas se na všechno vykašlat a nechat vše být svému osudu. Pro mě do té doby, naprosto nepředstavitelná věc. Nedokážu jenom sedět a čekat až se něco stane. Jsem beran (narozen ve znamení berana) a mám rád věci pod kontrolou. Jsem i workoholik a bytostně potřebuji něco neustále dělat! Sedět celé dny v lodi!?! To je šílenství. Jenže jsme v tajze, ne někde na vandru v Čechách nebo Evropě. Chtě nechtě se musím přizpůsobit. A tak sedím a pozoruji břeh. Celé hodiny. Občas usnu, občas mám pocit, že jenom tak “ulétávám” někam jinam. Občas loupu slunečnicová semínka, kterých máme naštěstí asi tři kilogramy. Občas hrajeme hry - slovní kopanou nebo poznávání kdo je nějaká osoba. Nemáme ani karty. Kluci se občas baví tím, že na řece vyhledávají nejrychlejší proudy. Jakmile se ocitneme v proudnici “Velorex” je potřeba se chopit (teď už) pádel a posunout loď do tzv. proudnice „Mercedes“. Případné zrychlení lodi je ihned kontrolováno na GPS. Naše největší rychlost byla někde okolo 5 km za hodinu.

Večer v osm jsme vždy vyhlédli místo na tábor a přirazili ke břehu. Naše ideální tábořiště muselo vždy být na menším potoku (abychom měli blízko k čisté vodě - ta z řeky byla moc zakalená), muselo z něho být dobře vidět na obě strany (abychom z dálky viděli lovce, kdyby náhodou jeli okolo), a museli v jeho těsné blízkosti stát vysoké stromy (znamení, že je tam pevnější půda a ne močály). Pamatuji si, jak jsem si v těchto dnech všímal naší proměny. Byli jsme již zkušení zálesáci! Do ani ne 40-ti minut po vylodění, bylo vše vynošeno na břeh, stál stan, byla nasekána kupa dřeva na večer i na ráno, byla nanošená voda z potoka, natažená plachta u ohně - abychom neseděli jen tak na dešti a na trojnožce nad ohněm se v ešusu vařila voda na večeři.

A další den to samé. Vstát, zabalit a vše nanosit do lodi, vyhledat „Mercedes“, loupat semínka, spát, hrát hry, pozorovat břeh, najít tábořiště... je vám to asi jasné - začalo se nám to líbit. Krom téměř neustálého deště a zimy to byla vlastně šílená pohoda. Asi jsem v životě tolik neodpočíval jako tady. Asi jsem ani v životě nedokázal všechno hodit za hlavu tak, jako tady. Jak říkal Štěpán - ono to nějak dopadne - jsme přeci v Rusku!

Pátý den se zpoza zatáčky vyloupla loď. Velká loď!

(zapsal Pavel Blažek)

Previous articleNext article

Následuje

4. Expedition diary: Back in civilization

January 11, 2020

Slyšeli jsme ji dřív, než se objevila za zatáčkou. Pravidelné dunění dieselového motoru se po vodě neslo poměrně daleko. Rych...

ExpeditionsProject news

[Chybí název v daném jazyce]

September 04, 2024

Interhelpo Kyrgyzstan expedition: We are looking for witnesses!

July 10, 2024

We are going on an expedition to Kyrgyzstan following the footsteps of Soviet repression and the Czechoslovak commune Interhe...

We mapped the remains of the Nazi camps in Karviná

June 14, 2021

One newly localized camp for Soviet POWs and a thorough mapping of the remains of other WWII Nazi camps – that’s the result o...